Спішу поділитися новиною з пенсіонерами – у березні-квітні ті, які одержують мінімальну пенсію, отримають компенсацію за невиплачену індексацію у розмірі 2410 гривень. Про це під час наради за участі президента заявив міністр соціальної політики Рева. Чому саме така виплата? Мова йде про додатковий ресурс, який було отримано від закону про «євробляхи», – сказав Рева. За його словами, 2410 гривень – це фактично та сума, яку людям не заплатили у 2015-2016 роках, коли була зупинена індексація пенсії. Правда, мова йде не про всіх пенсіонерів, а лише про тих, які мають повний страховий стаж. Однак цю новину люди сприйняли по-різному. Бо ж усі розуміють: ці гроші отримаємо якраз напередодні першого і другого туру президентських виборів.
«Чим гірше люди живуть, тим більше вірять у чарівника на блакитному гвинтокрилі», заявила днями директор фонду «Демократичні ініціативи» І. Бекешкіна. За її словами, «Другий тур виборів буде традиційним. Порошенко і Тимошенко». Крім того, соціолог зауважила: тема виборів стає дедалі актуальнішою в домашніх розмовах, що свідчить про потенційно високу явку. Водночас, чим більша явка буде на виборах, тим меншою буде похибка в передвиборчих розрахунках. Однак люди зараз переймаються не явкою, а в першу чергу оплатою за кожен свій голос.
Поміж людей ходять різні чутки: від того кандидата дають стільки, від того – стільки. По-різному. Натомість телевізор щодня інформує нас про підкуп. То тут, то там. І найбільше – від політтехнологів діючого гаранта. Заступник голови фракції «БПП» Березенко фігурує у кримінальних провадженнях щодо порушень виборчого законодавства. Про це повідомив сам міністр внутрішніх справ. «Його називають організатором схем. Він — народний депутат, і стосовно нього слідчих дій проводити не можна. Але за фактом — так, у провадженнях фігурує». Раніше спостерігачі «Опори» повідомляли, що штаб Порошенка збирає персональні дані та платить агітаторам по тисячі гривень.
Уявімо собі на хвилинку, що діючий президент, при якому Україна зайняла перше місце в Європі за рівнем бідності, а сам він посів перше місце за рівнем зростання особистих дохотів, переможе. Що нас тоді чекає? Повний виїзд із держави працездатного населення! Бо що їх чекає у нас? Огляніться навколо: на кожному кроці у Виноградові (і не лише у нас) стоматологічні кабінети, банки і аптеки. А народ беззубий, без грошей і хворий. Куди поїде на заробітки після виборів? Найвищий середній дохід українцям в останньому півріччі пропонували в Канаді – 97 тисяч гривень на місяць, про що свідчить дослідження аналітиків OLX. У Хорватії і Норвегії різноробочі з України можуть отримувати в середньому 78 тис. гривень, в Ізраїлі – 55 тис. гривень, у Німеччині – 41 тисячу, у Чехії – 28 тисяч, в Угорщині – 18 тис. гривень. У той же час багато українців виїжджають на заробітки в Польщу – там працює близько 75% всіх трудових мігрантів з України, хоча їм пропонують зарплати нижче, ніж у країнах західної Європи.
Ясна річ, поїдуть не всі, дехто й зостанеться. Окрім дітей, хворих, немічних і пенсіонерів, дома залишаться й ті, хто матеріально живе, як кажуть, підспівуючи. Податкові декларації про доходи за 2018 рік засвідчили, що у Закарпатті нині є 33 мільйонери, є вони і у Виноградові. Як би нам хотілося хоча б один день побути на їх місці! Однак ми б хотіли збагатитися грошима, а сліпі люди віддали б усе, щоб побачити захід сонця; глухі – щоб почути музику; німі – щоб прочитати молитву в голос, а скільки паралізованих людей хотіли б зробити хоча б декілька рухів. Задумаймося над цим, чи так уже й важливо думати лише про гроші, може, краще дякувати Богу за те, що маємо.
Однак така вже наша людська природа, що ми не можемо не заздрити сусідові, сватови, братови, якщо в тих щось краще, ніж у нас. Та й як можна не заздрити найбагатшій пенсіонерці України Любі Ляшко, мамі Олега Ляшка. Вона володіє 13 земельними ділянками в Київській області, 4 квартирами в елітних новобудовах столиці. Все таки цікава наша держава: тільки в нас можна все життя проробити оператором котельні і до пенсії зібрати таке багатство. Тільки в нас кабінетний заступник міністра охорони здоров’я може мати зарплату 125 тисяч гривень, а лікар, який щодня вислуховує і лікує десятки хворих, – 5 тисяч. Чим не реформа? Тільки у нас діти в школах їдять за гроші, а злочинці в тюрмах – за рахунок держави.
Я не можу не поговорити ще про одну річ. Про життя і смерть людей у нашій державі, або про реальні справи влади за останні 5 років. Нагадав мені про це Микола Томенко. Бо наведені ним цифри є реальними результатами якості життя наших людей. Отже, 2014 року народилося 465.893 осіб, померло 632.667, скорочення – 166. 774. 2015 рік: народилося 411. 783, померло 594.795, скорочення – 183.012. 2016 рік: народилося 397.039, померло 583.631, скорочення – 186.592. 2017 рік: народилося 363 987, померло 574 123, скорочення – 210 136. 2018 рік: народилося 335 874, померло 587 665, скорочення – 251 791. Та й у нашому районі торік померло понад півтори тисячі лише пенсіонерів. Як свідчать ці страшні цифри Державної служби статистики України, за останні 5 років суттєво впала народжуваність, значно зросла смертність і, як наслідок, радикально триває скорочення населення! Натомість, відсутня реальна державна політика підтримки фізичної культури, розвитку масового спорту, оздоровлення і профілактики захворювань. Чому так сталося? Бо не фінансуються більшість програм охорони довкілля, програма «Питна вода»… Лікування стає привілеєм для фінансово забезпечених громадян… Саме тому діяльність влади потрібно оцінювати не за кількістю патріотичних заяв і політичної реклами, а за якістю і тривалістю життя людини. Додам тільки, що насправді, скільки нас є реально, ми не знаємо, бо ж перепис населення не проводився останні 20 років.
Зараз, за місяць до виборів, ми усі взвинчені, всі проклинаємо діючу владу: і там, де вона справді винна, і там, де не винна взагалі. А може треба почати із себе? Погана у нас влада – то йдіть у політику і змінюйте тих, хто там нині. Слабка у нас армія – поповнюйте її ряди. Енокоміка не працює – платіть справно податки. Корупція – не давайте і не беріть. Не працюють закони – дотримуйтесь їх. Держава слаба – будуйте її.
Мабуть, саме так і треба.
Мальвіна САВИНЕЦЬ