Напередодні Різдва Христового у виставковій залі «Імпасто» запанував новорічний дух святковості, дух наших предків – тої безцінної національної спадщини, яку ми маємо оберігати і передавати з покоління в покоління. Тут відкрилася неймовірно цікава виставка стародавніх народних костюмів і речей домашнього вжитку з приватної колекції директора Хижанського будинку культури та керівника фольклорного народного колективу «Хижанські візерунки» Ірини Турцанаш. Унікальні експонати, яким понад сто років, дозволять кожному доторкнутися до історії життя наших предків, почерпнути багато цікавого і, можливо, надихнутися самим, щось творити.
«Ірина Турцанаш закінчила Хустське культосвітнє училище. Понад сорок років працює у Хижанському сільському будинку культури. Саме робота стала поштовхом, щоб почати колекціонувати стародавні речі. Збирали їх у родичів, сусідів та знайомих. Допомагала у цьому мама Ірини Іванівни, яка вже мала невеличку колекцію старожитностей. Пошкоджені костюми перешивали на дитячі, щоби зберегти вишиті орнаменти. Згодом колекція збільшувалася і наразі вже нараховує понад 500 різноманітних експонатів. На виставці презентована лише частина цієї унікальної приватної колекції, серед яких 30 стародавніх костюмів, вишиті рушники, тарілки тощо», – розповіла, відкриваючи виставку, керуюча «Імпасто» Валентина Костьо.
Ірина Іванівна каже, що стародавні костюми – не просто музейні експонати, бо вони «живуть», адже в них виступають учасники фольклорного колективу «Хижанські візерунки», створеного нею при будинку культури. Сільські таланти є учасниками різних фестивалів та святкових дійств. У 2012 році добре відомий не лише в нашому краї, а й далеко за його межами гурт отримав звання народного.
У липні нинішнього року Ірина Турцанаш брала участь у мультимедійному проекті «Спадок» виробництва Film.ua Group за участі Українського Інституту Моди, що проходив у Києві. Вона привезла туди костюми наречених і була консультантом при зйомках Закарпатського хижанського весілля (свальби).
Ірина Іванівна тісно співпрацює з методистом районного відділу культури Ольгою Гал, яка перемальювувала орнаменти, узори, створивши чималу колекцію зразків автентичної хижанської вишивки.
Свої неймовірні враження від перегляду експозиції висловили начальник відділу культури РДА Василь Югас, голова Закарпатського обласного науково-культурологічного товариства ім. О. Духновича Юрій Продан, директор музею ткацтва с. Черна Василь Івашко, землячка Катерина Марушка та багато інших.
Дивовижну новорічну атмосферу та неймовірну ауру Різдва в «Імпасто» створив фольклорний колектив «Хижанські візерунки». Учасники порадували чудовим виступом – власними віршами та коломийками, запальними танцями, а також колядками, які разом із ними виконували всі присутні на виставці.
Особливий дух хижанської автентики пануватиме в «Імпасто» протягом місяця. Не втратьте нагоди відвідати цю унікальну експозицію і побувати у такій далекій, але неймовірно цікавій минувшині.
Любов ТОКАЧ