Рак молочної залози не лише в Україні, а й у всьому світі, займає перше місце серед онкозахворюваності жінок. Щорічний приріст близько трьох процентів. Це – значна цифра. Щорічно у світі реєструють мільйон нових випадків раку молочної залози. В Україні наразі виявлено близько 16 тисяч випадків захворювання і близько 8 тисяч жінок гинуть від цієї недуги. Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка, однак у одних ризик захворювання високий, а в інших – низький. Не позбавлені цього ризику і чоловіки, проте понад 99% всіх пацієнтів з раком молочної залози – жінки. Про фактори, що підвищують ризик захворювання та інші питання, які необхідно знати всім жінкам для того, аби запобігти хворобі, у сьогоднішньому інтерв’ю нам розкаже районний онколог Людмила ЛОЗИЦЬКА.
– Людмило Іванівно, розкажіть, будь ласка, яка ситуація із раком молочної залози у районі. Скільки зареєстрованих випадків захворювання?
– Як і у всьому світі, захворюваність на рак молочної залози в Україні зростає. За дев’ять місяців у нашому районі взято на облік 30 жінок, – це досить високий показник. З них шестеро знаходяться у запущеній стадії: троє у третій та стільки ж осіб у четвертій стадії. На жаль, таке пізнє виявлення цього захворювання є однією з причин смертності. Це дуже погано, адже якщо жінка регулярно ходить на обстеження, то можливе своєчасне діагностування недуги, що в майбутньому дозволяє повністю вилікуватися. Наприклад, перша та друга стадія відносяться до виліковного.
– Чим можете пояснити такий високий відсоток захворюваності?
– На мою думку, на першому місті стоїть неправильний спосіб життя. До факторів, що впливають на ризик виникнення раку молочної залози можу віднести в основному щоденний стресовий стан жінок, аборти, пізню вагітність (після 30 років), гормональний збій у організмі, ранній початок першої менструації (до 12 років), а також порушення менструальної функції у жінок віком 35-40 років, пізня менопауза (після 50 років), неправильне функціонування яєчників та щитовидної залози, спадкова і сімейна схильність, фіброзно-кістозна мастопатія. Хочу відмітити, що на сьогодні до вище перерахованих факторів добавляється ще й заробітчанство. Відсутність інтимного життя вкрай негативно впливає на гормональний баланс жінок, а це, у свою чергу, може призвести до ризику виникнення захворювання. Крім того, суттєво впливає на ризик захворіти паління, вживання алкоголю, надлишок ваги, відмова від самообстеження та профілактичних заходів. Через пізнє діагностування чи неправильне лікування хворі втрачають час, а хвороба поступово набирає обертів.
– Скажіть, будь ласка, на що має звернути увагу жінка, щоб не дійти до передракового стану?
– Найважливіше для кожної жінки – своєчасно виявити захворювання. Для цього необхідно регулярно, кожного місяця, проводити самообстеження, а також один раз на рік – клінічне обстеження молочних залоз, УЗО, або мамографію. Не менш важливим є огляд гінеколога. Тобто, прогноз захворювання залежить від того, наскільки своєчасно вдалося діагностувати хворобу. Деякі зміни в грудних залозах першою може помітити сама жінка. Самообстеження краще всього робити в душі, коли мильні руки легко ковзають по грудях. Потрібно здійснювати його за такою схемою: ліву руку підніміть за голову, подушечками пальців правої руки круговими рухами прощупайте грудну залозу, поступово наближаючись до центру; перевірте, чи немає незвичайних вузлів; точно так огляньте і праву молочну залозу; перевірте, чи немає виділення із соска; стоячи перед дзеркалом, підніміть обидві руки за голову і подивіться, чи не змінилася форма, розмір, шкіра грудної залози. При виявленні будь-яких змін, негайно звертайтеся до спеціалістів.
Тим жінкам, котрі хворіють на мастопатію, потрібно частіше проводити самообстеження та обов’язково лікуватися, так як мастопатія може перерости у злоякісні пухлини. Все-таки, якщо хвороба наступила, то кращий метод – це оперативне втручання. Якщо ж на ранніх стадіях удачно видалити пухлину, то пацієнт має шанс на 100-відсоткове одужання. У деяких випадках додатково призначають хіміотерапію.
– Насамкінець, що можете порадити представницям прекрасної половини людства?
– В першу чергу, рекомендую всім жінкам стежити за станом свого здоров’я, дотримуватися здорового способу життя, правильно харчуватися та відмовляти тим продуктам, що містять у собі такі речовини, які можуть спровокувати появу пухлин. Також дуже важливо народжувати дітей та годувати груддю – це найголовніша функція жіночого організму і значно знижує ризик захворювання. Не ігноруйте появу симптомів захворювання, а при будь-яких виявлених змінах обов’язково звертайтеся до спеціалістів. Не лінуйтеся проходити огляд у лікаря та з відповідальністю виконуйте його призначення. Адже ваше здоров’я – тільки у ваших руках. Любіть себе та турбуйтеся про своє здоров’я.
Ріта Мезей