Традиційно у другу неділю серпня своє професійне свято відзначають працівники ветеринарної медицини. З цими людьми знайомий кожен, хто тримає на обійсті свійських тварин чи домашнього улюбленця. Слово «ветеринар» з латинського означає – людина, яка лікує (доглядає) тварину. Чотирилапі пацієнти не можуть сказати, що в них болить, але досвідчений ветлікар зрозуміє свого «пацієнта» і без слів. Найголовніше для людей цієї професії – любити тварин і бути щиро відданим своїй справі.
Виноградівець Михайло ШПАК – справжній лікар Айболить, котрий вже близько чверті століття піклується про братів наших менших. Він із дитинства дуже любив тварин. Вдома батьки тримали свиней, кролів та курей, а ще були коти та собаки. Хлопець завжди жалів тварин, яких бездушні господарі викидали на вулицю, приносив додому, піклувався, виходжував, а потім роздавав друзям та знайомим. У школі його улюбленими предметами були біологія і зоологія. Тому й не дивно, що після восьмого класу вступив до Млинівського радгоспу-технікуму, що на Рівненщині, закінчивши який працював фельдшером-ветеринаром у районній ветлікарні. Затим підвищив свою кваліфікацію у Львівському спеціалізованому виші і наразі трудиться на посаді лікаря-епізоотолога Виноградівської районної державної лікарні ветеринарної медицини. Головне завдання, яке покладене на нього і його колег, – не допустити розповсюдження інфекційних захворювань на території району, проведення протиепізоотичних заходів з метою забезпечення стійкого благополуччя тваринництва щодо інфекційних хвороб, надійний захист населення. Адже відомо, що близько 61% всіх збудників хвороб у людей передаються від тварин, до прикладу, сибірка, ящур, туберкульоз, сказ тощо.
«Якщо, не дай Боже, в районі виникає якась біда, ми одразу реагуємо і виїжджаємо на місце виникнення вогнища інфекції. Минулого року в нас було зафіксовано захворювання на африканську чуму свиней у Вилку, де проводилася дуже велика робота по її ліквідації. На жаль, нам довелося знищити все поголів’я. Відомо, що на «африканку» люди не хворіють, тому людям не слід впадати в паніку. Але, якщо ви запримітили якісь ознаки захворювання у тварин, що живуть на вашому обійсті, одразу повідомляйте наших фахівців, які обов’язково допоможуть. На Виноградівщині діє шість ветеринарних дільниць, працівники яких піклуються про домашню живність. Ми маємо всі необхідні медпрепарати та засоби спецзахисту, які, після контакту з інфікованими тваринами, одразу знищуються».
Відомо, що лікар – це людина, яка швидше належить пацієнтам, ніж собі: у нього рідко бувають вихідні чи свята, адже будь-якої хвилини можуть викликати до хворого. Точнісінько такий же напружений графік роботи у фахівців-ветеринарів – їх можуть підняти і посеред ночі, як кажуть, і в будні, і в свято, у дощ чи сніг і, хоче він чи ні, а йде, бо на нього чекають його «пацієнти». Ветеринар – це важка і відповідальна праця і потребує багато сил для того, щоб набратися необхідного досвіду та практичних навичок.
«На відміну від людей, тварини не можуть сказати, де і що в них болить, я повинен сам визначити. За час роботи всілякі випадки бували. Звичайно, до кожної тварини потрібно мати підхід. Адже вони відчувають, як ви ставитеся до них і відповідно реагують. Та інколи не менше клопотів ветеринару додають господарі. Тому доводиться не тільки лікувати тварину, а ще й бути психологом для його власника. Найбільше задоволення отримую, коли можу допомогти своєму «пацієнтові». Для того, щоб убезпечити свого чотирилапого улюбленця від різних захворювань, раджу всім господарям бути відповідальними і обов’язково проводити щеплення та виконувати всі приписи ветлікарів. Особливо обережно слід ставитися до тварин, яких ви підібрали на вулиці і без консультації ветлікаря не приносити до своїх домівок. Ми маємо в наявності безкоштовні державні вакцини від найнебезпечніших інфекцій (туберкульоз, «сибірка», сказ), планові щеплення від яких проводяться згідно графіку. Також кожен господар, за власним бажанням, може придбати у ветаптеці ту чи іншу вакцину і прищепити свого улюбленця. Адже так само, як людина піклується про власне здоров’я, вона повинна турбуватися і про свого чотирилапого вихованця. Вакцинована собака і кішка – здоровий господар і члени його сім’ї. На жаль, бувають у нас і курйозні випадки, коли люди підбирають велику кількість кішок або собак, яких поселяють у квартирі, і вони створюють великі проблеми для оточуючих. Доводиться проводити з ними профілактичні бесіди та переконувати, що таке «сусідство» може бути небезпечним. На мою думку, державі потрібно на законодавчому рівні карати людей не лише за жорстоке поводження з тваринами, а за байдужість у ставленні до їхнього здоров’я, зобов’язати чіпувати та реєструвати своїх підопічних. Адже ніхто не відміняв золоту істину, що ми несемо відповідальність за тих, кого приручили», – каже мій співрозмовник.
У Михайла Юрійовича чудова родина, де переважають творчі особистості, але які щиро поважають таку важливу і потрібну професію тата і чоловіка. Дружина Тетяна – відомий майстер хенд-мейду, старша донька Люба – художник-викладач, середня Тетяна – майбутній лікар та найменша Ксюша, котра дуже любить тварин (їх тримають вдома чимало) і, можливо, стане успішним і добрим лікарем Айболитом, яким є тато.
«Користуючись нагодою, я хочу щиро привітати всіх колег – нинішніх і колишніх працівників ветеринарної медицини Виноградівщини з нашим професійним святом. Безмежно зичу успіхів у нашій відповідальній і нелегкій роботі, міцного здоров’я, великого натхнення, поваги від людей і Божої благодаті, щоб навички і знання примножувалися, а всі мрії обов’язково виконувалися», – підсумував Михайло Шпак.
Любов ТОКАЧ