Минулого тижня у будинку культури с. Нове Село відбулося засідання, метою якого було відшукати шляхи вирішення проблеми щодо розмежування земель державної та комунальної власності. У обговоренні взяли участь заступник голови районної ради Адальберт Сверенко, депутати районної ради Віктор Трикур та Іван Костак, Новосільський сільський голова Василь Пінтє, а також жителі села – власники корів.
Розпочав засідання сільський голова Василь Пінтє, який зокрема, поінформував всіх присутніх про те, що поле для випасання худоби стало власністю учасників бойових дій на Сході країни з інших районів, що викликало неабияке обурення з боку сільської громади. Він зауважив, що місцеві ради всіх рівнів повністю усунені від впливу на розподіл тих земель, які знаходяться за межами населеного пункту. Також розповів присутнім, що неодноразово відмовляв військовим з різних населених пунктів у наданні земельної ділянки. З такою проблемою бореться не тільки Нове Село, вона є актуальною і для інших населених пунктів. Винятком є тільки два села в районі – Чорнотисово та Велика Копаня. Вони встигли створити комунальне підприємство і зберегти свої землі.
Заступник голови районної ради Адальберт Сверенко довів до відома присутніх, що розпоряджатися землями за межами населеного пункту не є в компетенції ні районної ради, ні адміністрації, а тільки Управління Держгеокадастру в Закарпатській області. Відповідно, вони приймали накази про надання дозволу на виготовлення технічної документації для воїнів, затвердження і передачу земель їм у власність. За його словами, сьогодні законодавство не передбачає згоду органів місцевого самоврядування. А управління Держгеокадастру зробив такі дії без погоджень районної та сільської рад. Для того, аби зупинити такий процес, громади сіл повинні реагувати вчасно, але у цьому випадку земельні ділянки вже зареєстровані, права власності передані. Тобто, в даній ситуації залишилось тільки шукати шляхи вирішення проблеми та зробити все можливе для того, щоб зберегти пасовище. Крім того, в законодавстві існує поняття «вилучення землі», або ж потрібно шукати зовсім інше місце для випасання худоби.
Свої думки з приводу подолання цього проблемного питання висловив і депутат районної ради Віктор Трикур. Він зауважив, що це питання вже піднімалося на минулій сесії районної ради. Він пропонував громаді села долучити до справи кваліфікованого юриста та подати клопотання до суду, що дасть можливість на деякий час призупинити всі види робіт на цих землях.
Обговорення продовжувалися тривалий час. Лунали різні пропозиції з боку районної та місцевої рад, а також сільської громади. Але дійти до остаточного висновку так і не вдалося. Виявляється, будь-які спроби закріпити за селом ці землі через бюрократизм супроводжуються відмовами та конфліктами. Тож – далі буде.
Ріта Мезей