icon clock15.03.2018
icon eye77
Фото Цікаве

Внутрішні паспорти старого зразка на ID-картки міняти не потрібно

В інтернеті активно ширяться чутки, що буцімто до 2020-го року українці повинні замінити внутрішні паспорти старого зразка на ID-картки. Спростувати чи підтвердити цю інформацію, а також відповісти на інші запитання, ми попросили начальника Виноградівського районного відділу ДМС України у Закарпатській області Андрія ОСТАША.

– Андрію Володимировичу, чи правда, що потрібно в обов’язковому порядку міняти свій внутрішній паспорт старого зразка на новий?
– Так, дана інформація – це лише чутки, які останнім часом активно поширюються. Але хочу заспокоїти наших громадян, що на сьогоднішній день ні від керівництва ДМС України ми не отримували таких доручень, ні з Кабінету Міністрів не поступало якихось змін до нормативних актів. Запевняю, що про всі нововведення чи постанови ми обов’язково повідомлятимемо наших громадян.
Так, паспорти старого зразка вже не друкують, однак це не привід замінювати «книжечки» на пластикові картки. Більше того, процедура отримання ID-картки, за бажанням громадянина, передбачена лише в окремих випадках, як то досягнення 25- або 45-річчя чи зміна певної інформації. Проте, ID-картка видається у всіх випадках, коли необхідна заміна паспорта – втрата, крадіжка, псування, зміна прізвища або інших даних особи власника документа. Отже, обов’язку змінювати паспорт зразка 1994 року на ID-картку немає.
Новий паспорт потрібно поновлювати через кожні 10 років. Але, згідно з правилами, зараз внутрішній паспорт уже видається із 14 років, тому вперше його треба буде замінити через 4 роки. А після досягнення повноліття особи отримають новий документ, який послужить їм 10 років.
– Прокоментуйте, будь ласка, ситуацію щодо тих фотографій, які були опубліковані в мережі. Чи насправді у Виноградівському райвідділі ДМС такі великі черги?
– Зроблені фотографії швидко розлетілися і обурили громадськість. Але хочу пояснити читачам, що там були три потоки черги в одному коридорі: перша – люди, котрі хотіли отримати талончик, щоб подати документи в лютому, друга – громадяни хотіли отримати паспорт, а третя в кабінет для подання документів. Тобто, ці всі черги злилися в одну. Хтось, не розібравшись, сфотографував і за оту годину ці світлини дали свій негативний результат щодо роботи нашого підрозділу. Хоча ми працюємо в повному обсязі і стараємося кожну людину забезпечити послугами. Звичайно, інколи виникають проблеми з технічними можливостями системи. Але громадянам слід зрозуміти, що вини наших працівників у таких незручностях під час прийому немає.
– А яка наразі ситуація з оформленням закордонних паспортів?
– На сьогодні ажіотаж на закордонні паспорти не спадає. Хочу зазначити, що така складна ситуація не тільки у нас, а й у всіх районах області. Тому що, бажаючих отримати закордонний паспорт, аби мати можливість без візи потрапити за кордон, зростає. У червні виповниться рік, як нам надали таку можливість, і саме з того часу й почався великий попит на цей документ. Тому виник і певний розрив у термінах між поданням документів та отриманням закордонного паспорта. До прикладу, зараз нам надійшли документи тих громадян, котрі подавали їх ще в листопаді. Так само до місяця розтягнувся інтервал й для тих, хто хотів зробити цей документ у терміновому порядку. Наразі ми приймаємо лише мешканців нашого району. Звичайно, у громадян є ще одна альтернатива – подати документи до сервісного центру, що в Ужгороді по вул. Феденця, де працює 5 станцій, кожна з яких обслуговує до 50 осіб, а це 250 чоловік у день. Наша одна робоча станція може прийняти максимум 70 чоловік. Тобто, попит перевищує можливості обслуговування – у порівнянні з 2016 роком кількість бажаючих зробити біометричний закордонний паспорт у 2017 зросла майже у три рази. До прикладу, за 12 місяців минулого року нами оформлено 13 тис. 658 закордонних паспортів та ID-карток аж 5 тис.175 документів. Та й вплинути на друк паспортів у «Поліграфкомбінаті» ніхто не може. А їх також можна зрозуміти, адже станом на грудень-січень до 800 тисяч документів чекали своєї персоналізації. Але з січня місяця на заводі запустили нову лінію для друку закордонних паспортів, тому потроху справа зрушилася з місця. Звичайно, не настільки швидко, як би хотілося, але прискорення є. Тому з нинішнього року спостерігаються видимі покращення, і, за словами нашого керівництва, до кінця квітня місяця ситуація повинна стабілізуватися. Тобто, закордонний паспорт можна буде отримати, згідно тих термінів, які прописані постановою Кабміну.
– Як оформити дитячий закордонний паспорт?
– Зараз багато родин проводять відпустку і вихідні за кордоном, тому документ обов’язково знадобиться й дітям. Оформити дитячий закордонний паспорт – процедура нескладна, головне подати необхідні документи та сплатити послугу оформлення. До 16 років закордонний паспорт дитині оформляють його батьки. Дитячий закордонний паспорт діє протягом 4 років, потім його потрібно переоформляти. А з 16 років при наявності паспорта громадянина юнак або дівчина має право самостійно оформляти дорослий закордонний паспорт. Відбитки пальців у дітей не беруть. Дітям старше 12 років дактилоскопію роблять лише за згодою батьків.
– Чи з’явилися якісь нововведення у «паспортному столі»?
– Завдяки обласному керівництву ДМС у нас запрацювала ще одна робоча станція. Тож у кабінеті №5 проводиться прийом документів для виготовлення закордонних паспортів дітям до 16 років, пенсіонерам за віком, особам з інвалідністю та різними фізичними вадами, чорнобильцям. Тепер у цих категорій осіб з’явилась можливість обробляти документи без попереднього запису в чергу. А для того, щоб правильно оформити документи дітям, раджу батькам спочатку звернутися у віконце «3-А» у райвідділі ДМС і отримати роз’яснення, який пакет документів необхідно мати при собі під час оформлення ID-картки, закордонного паспорту або отримання інших наших послуг.
Також плануємо впровадити «електронну чергу» на отримання послуг ДМС. Вона дозволить зробити процес прийому громадян більш зручним, адже записатися в чергу для подачі документів можна буде не тільки у райвідділі, а й в онлайн-режимі на сайті міграційної служби.
Любов ТОКАЧ