З турботою про чотирилапих , або Як працювала ГО «Дай лапу, друже. Виноградів» у 2017-му році

 

У нашому місті проживає 26 тисяч населення. І щодня всі ми поспішаємо у своїх справах – робота, сім’я, будинок. Ми дуже зайняті і не помічаємо тих, кому потрібна наша допомога. Вони поруч з нами: в одному дворі, на одній вулиці, в одному мікрорайоні, але абсолютно самотні. Їх вже понад тисячу і стає все більше… Бездомні тварини – одна з візитних карток нашого міста. Всі ставляться до них по-різному: хтось підгодовує, хтось намагається знайти нового господаря для викинутого цуценяти або кошеняти, а хтось стріляє або труїть…

Але всіх цих людей, тобто нас, об’єднує одне – розуміння того, що бездомних тварин на вулицях нашого міста бути не повинно. Розбіжності лише в поглядах щодо вирішення проблеми. Найбільш прогресивним на сьогоднішній день є регулювання чисельності бездомних тварин методом ВСВ (вилов, стерилізація, вакцинація, кліпсування і випуск тварини в ареал проживання). Цей метод використовується в таких країнах як Італія, Франція, Швеція, Польща, Іспанія, Індія, Румунія, Сербія і багатьох інших. Адже стерилізація – єдиний визнаний у світі гуманний і ефективний метод вирішення проблеми бездомних тварин, а також профілактика онкологічних захворювань. Для вирішення проблеми бездомних тварин виноградівськими активістами була створена організація ГО «Дай лапу, друже. Виноградів». У липні 2017 року запрацював створений на кошти активістів притулок для тварин, а в кінці вересня була офіційно зареєстрована громадська організація, мета якої – впровадження гуманних методів регулювання чисельності бездомних тварин у райцентрі.

Спочатку планували обмежити діяльність притулку стерилізацією бездомних собак з розрахунку 2 собаки в тиждень, тобто, приблизно 100 в рік. Однак, життя внесло в діяльність організації свої корективи. Ми не змогли відмовити в притулку викинутим (через від’їзд всієї родини на заробітки або через відсутність можливості прогодувати) собакам, не могли пройти повз цуценят і кошенят, що плачуть. Активістам довелося зіткнуться з двома епідеміями чуми у цуценят, рятувати збитих і отруєних собак, годувати з соски паралізоване кошеня, півтора місяці доглядати за онкохворим котом. І це не кажучи вже про банальні післяопераційні ускладнення.

Загалом, за неповні півроку існування через притулок пройшло 112 тварин. З них:• 25 собак і 1 кішка були стерилізовані;• 35 собак і 9 котів знайшли новий будинок;• 15 собак були повернуті після стерилізації і вакцинації в колишній ореол проживання;• 30 собак і 7 кішок на кінець року перебували в притулку.Окрім того активісти громадської організації надали допомогу власникам собак і кішок у вакцинації і стерилізації (кастрації) їх домашніх улюбленців. У нас налагоджені контакти з партнерами з Польщі та Угорщини, котрі надають вагому допомогу. Корм, засоби дезінфекції, а також діляться схемами лікування епідемій, – все це  організація отримала від Жешувської асоціації із захисту тварин. В Угорщині ГО «Дай лапу, друже. Виноградів» внесена до реєстру організацій, що займаються лікуванням тварин. Це дозволяє купувати лікарські препарати на 30% дешевше роздрібної вартості. Найважливіша позиція звіту – фінансиУ 2017 році ГО «Дай лапу, друже. Виноградів» отримала наступні засоби:• надходження з міського бюджету – 39.000 грн.• надходження на банківський рахунок організації – 5.300 грн.• готівкові пожертви – 11.500 грн.• власні внески членів організації – близько 200.000 грн.Крім матеріальної сторони, не можна не відзначити велику активність і надзвичайно вагомий внесок населення міста і району в роботу організації. Від небайдужих виноградівців притулок отримав ветеринарний операційний стіл, холодильник, меблі, будки, десятки кілограм кормів, теплий одяг, ковдри, подушки, лікарські препарати та засоби гігієни, дерев’яні піддони, сіно і багато іншого. Є ті, хто своїми силами допомагав «латати» паркан, прибирати територію. Є й такі, хто сам виловлював або підбирав тварин і доставляв їх у притулок. Загалом, кілька місяців роботи притулку показали, що небайдужих – ціла армія.Традиційно, після підведення підсумків, трохи про плани на майбутнє. У 2018 році у притулку планується запустити карантинну зону на 8 відділень, що дозволить мінімум удвічі збільшити пропускну здатність, а, значить, і кількість як врятованих, так і стерилізованих тварин.Ще один важливий момент – чіпування. Його вартість в Закарпатті на сьогоднішній день складає 350-400 грн. за одну тварину. У Європі ж, як з’ясувалося, один чіп коштує 2,5 євро, тобто близько 75-80 грн. При обсягах в кілька сотень тварин виходить пристойна різниця. У зв’язку з цим цьогоріч плануємо закупити чіпи в країнах ЄС, аби згодом у Виноградівському притулку зареєструвати їх в «Єдиній базі чипованих тварин України».Крім того, в зв’язку з набранням чинності Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження», незабаром в притулку будуть введені договори про спільне володіння тваринами. У них буде юридично закріплена відповідальність нових господарів за утримання взятих з притулку собак і кішок.Артур Шерегі, керівник ГО «Дай лапу, друже. Виноградів»