Минулого тижня, в рамках акції « 16 днів проти насилля» у приміщенні головної книгозбірні району відбувся «круглий стіл», організований працівниками управління соціального захисту населення Виноградівської РДА та центральної районної бібліотеки. Його учасниками стали представники управління соцзахисту населення, центру соціальних служб та практичної психології, служби у справах дітей, органів внутрішніх справ, міського осередку Всеукраїнського жіночого товариства ім. Олени Теліги, учні шкіл району, бібліотечні працівники та лікар-інфекціоніст Виноградівської ЦРЛ Василь Королевич.
Прикро, але доводиться констатувати, що з кожним роком кількість звернень щодо вчинення насильства в сім’їз більшується. Учасники зібрання мали на меті розглядати витоки цього явища, намітити шляхи протидії насильству, обговорювали питання здорового способу життя – психологічного, духовного, фізичного.
Про психологічні аспекти розвитку особистості, різновиди насильства, дії поліції у випадку фактів насильницького злочину розповіли Світлана Тодавнич (завідувач центру практичної психології та соціальної роботи управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА), Марта Котей (головний спеціаліст служби в справах дітей Виноградівської РДА), Елеонора Білкей (директор ВРЦСССДМ), Мар’ян Зелді (заступник начальника сектору Виноградівського відділення поліції), Діана Данкович та Діана Квак (спеціалісти відділу у справах сім’ї та жінок), соціальні психологи шкіл району.
У вступному слові заступник начальника управління соціального захисту населення Виноградівського району Володимир Павицький, зокрема, зауважив:
Насильство в родині є досить гострою проблемою як для України, так і для багатьох інших країн світу. Найчастіше від цього ганебного явища страждають діти, або спостерігають за насильством у своїй сім’ї, що потім у майбутньому призводить до негативного досвіду у власному житті. Однак, реальні масштаби проявів насильства в сім’ї нині важко визначити. Адже, багато жінок чомусь не вважають за насильство те, коли їх б’ють чоловіки, і часто, відчуваючи на собі тиск багатьох обставин, не вспромозі об’єктивно реагувати по відношенню до кривдника та до проблеми насильства. Про факти скоєного насильства замовчують і діти. Тому органи державної влади повинні формувати в суспільстві неприйняття насильства, вживати необхідних заходів для його запобігання та створити систему захисту жертв, котрі опинилися в складних життєвих обставинах. На сьогодні законом передбачено покарання за домашнє насильство: громадські роботи, арешти до 6-ти місяців, обмеження волі до 5 років та позбавлення волі до 2-ох років, – підсумував він.
Фахівці також констатували факти сумної статистики в районі. Пояснили учнівській молоді, що кожне насильство – це психологічна травма, як для дітей, так і для жінок. Причому говорити про те, що це ганебне явище властиве тільки неблагополучним родинам, – це хибна думка. Доволі часто бувають жертвами та кривдниками члени зразкової сім’ї. Найбільшою проблемою є те, що жінки не звертаються по допомогу, а приховують це явище.
Про методи подолання насильства, його причини та форми, зокрема, в учнівському середовищі вела мову завідувач центру практичної психології та соціальної роботи Світлана Тодавчич. Вона звертала увагу присутніх на те, що ніхто не повинен боятися, а вчасно звертатися за допомогою до відповідних служб, щоб захистити свою людську гідність.
Говорилося й про те, куди можна звернутися, як визначити чи є людина жертвою насильства; компромісні ситуативні рішення у колі дітей, підлітків та дорослих; розуміння мудрого рішення та вчинків, що виховують кожну людину окремо, як особистість; розглядалися наявні життєві приклади та переглядалися відповідні відео-ролики, які не залишили байдужими нікого з присутніх у залі.
На відповідальності, яку несуть кривдники, та покаранні за вчинення насильства акцентував увагу учнів заступник начальника сектору Виноградівського відділення поліції Мар’ян Зелді, відповідав на низку важливих питань.
Окрема розмова велася з лікарем-інфекціоністом Виноградівської ЦРЛ Василем Королевичем, який ознайомив молодь з шляхами передачі ВІЛ/СНІДу та правилами безпеки в умовах буденного життя й інтимних стосунків.
Уважно слухала учнівська молодь виступи фахівців, які повсякденно зустрічаються в своїй роботі з проявами дитячої агресії та випадками насильства в сім’ї. Як попередити і протидіяти таким ситуаціям, вони висвітлювали у своїх повчальних розповідях. Відчувалося, присутня юнь у залі дійшла до висновку: побороти і протидіяти насильству можна, залишається бути сильними і скористатися допомогою причетних осіб.
Ріта Мезей