ЯК ЗБЕРЕГТИ КОЛЕКТИВ В УМОВАХ БЕЗВІЗУ —РЕЦЕПТИ ВІД «САНДЕРС-ВИНОГРАДІВ»

ТОВ «Сандерс-Виноградів» і його керівника Германа Розентала знали і знають найавторитетніші представники українського політикуму і української економіки, зрештою, як і представники європейського бізнесу як надійного партнера. Прикладом довір’я до «Сандерс-Виноградів» стала співпраця з надзвичайно вимогливою фірмою ІКЕА. До слів керівника Германа Розентала завжди прислухаються, оскільки він не тільки передбачає тенденції в економіці, але й показує приклад, як готуватися до ситуації і як вирішувати проблеми. Так було і чверть століття тому, коли на економічній карті Закарпаття з’явилося спільне німецько-українське підприємство «Сандерс-Виноградів». Тоді воно стало орієнтиром для європейських фірм, які придивлялися до країн СНГ як до перспективної, але сповненої ризиків території «Терра інкогніта». Для того, щоб прийняти рішення, їм потрібен був приклад успішного бізнесу в Україні, і таким прикладом став «Сандерс-Виноградів».
Інвестори починають і виграють
Німецьке підприємство родини Сандерсів було створено в містечку Брамше у 1885 році. Понад 130 років «Сандерс ГМБХ» виготовляє постільну білизну, подушки та інший асортимент, пов’язаний зі створенням домашнього комфорту. Вироби «Сандерса» замовляють найпрестижніші фірми світу. Загальна стратегія, яку свого часу запровадив Ганс Христіан Сандерс, виправдала себе. Новим етапом в діяльності фірми став прихід в Україну,  зокрема, на Закарпаття.
Тут і відбулося знайомство Ганса Хрістіана Сандерса з Германом Розенталом. Почалися інтенсивні ділові переговори, в результаті яких 25 років тому народилося спільне підприємство. За чверть століття невелика фабрика з 18 швачок перетворилася в одну з найчисельніших у Європі.
Минули десятиліття, світ кардинально змінився і настав час нових, інколи радикальних рішень. 2017-ий рік став важливим у стратегії і діяльності «Сандерса». Генеральним акціонером фірми став доктор Ерхард Ґроссніг. Це ім’я широко відоме в Австрії та Європі, особливо серед представників фінансово-економічної сфери. Його співучасть автоматично сприймається як вихід підприємств та компаній на новий рівень ведення бізнесу. Сьогодні інвестори на базі виноградівського підприємства формують нову стратегію. Потрібно забезпечити такі умови праці, які б конкурували з пропозиціями європейських роботодавців. Адже у сусідніх країнах (Угорщині, Словаччині, Чехії, Польщі, Румунії), відчуваючи дефіцит кадрів, створюють  демпінгові умови для притоку робочих рук з України.
Дбаймо про своїх людей
Герман Розентал щоразу нагадує закарпатським колегам-підприємцям: «Дбаймо про своїх людей, цінуймо їх, і знаходьмо можливість їх підтримати особливо у ці важкі часи. Наші швачки – це той «золотий фонд», який забезпечує репутацію виноградівського підприємства».
І фірма «Сандерс» подбала про своїх працівників: у 2001 році побудовано адміністративно-побутовий корпус, на території якого працює оздоровпункт, кафе, їдальня, магазин продовольчих і промислових товарів. Всі працівники можуть пообідати в місцевій їдальні всього за 10 гривень! (За ці гроші не купиш навіть пакет молока). Заробітна плата видається без затримки два рази на місяць. Щорічно виплачують тринадцяту зарплатню. Поквартально виплачуються премії всім працівникам підприємств за успішне та своєчасне виконання замовлень та високу якість продукції; щорічно восени кожному працівникові додатково видають кошти для придбання овочів на зиму. Напередодні свят (Новий рік, 8 Березня, Великдень, День працівника легкої промисловості…) працівники отримують подарунки. Також керівництво вітає кожного свого працівника в день його народження і вручає пляшку шампанського. «Люди починають розуміти переваги роботи вдома, – каже головний бухгалтер Леся Леньо. – Середній заробіток за 2017 рік становить 10 тисяч 940 гривень. Зрозуміло, що досвідчені, кваліфіковані працівники отримують більше. Та й розмір зарплати – не єдиний фактор, який впливає на чисельну стабільність колективу. На роботу та з роботи працівників безкоштовно довозять на мікроавтобусах підприємства та орендованих автобусах».
За тиждень «Сандерс-Виноградів» виконує тисячі замовлень
При всіх затратах на соціальний пакет «Сандерс-Виноградів» залишається цікавим для партнерів як виконавець складних замовлень. Підприємство успішно конкурує у сфері надання послуг, говорить виробничий директор Ірина Котіна, тому що виконує роботу, за яку береться не кожен, з готовністю приймає замовлення на кілька десятків, а то й всього один виріб. А таких замовлень надходять  тисячі (!) протягом тижня. Це значить: і технологам, і швачкам доводиться оперативно освоювати техніку пошиття бездоганно і своєчасно. Цехи «Сандерса» по суті стали майстернею «індпошиву», але з промисловими темпами роботи. Організація роботи дала свій результат – «Сандерс-Виноградів» зумів витримати стабільний фінансовий баланс упродовж десятиліть.  
– Якщо брати за відлік 2012 рік, то «Сандерс-Виноградів» нарощує виробництво як у фізичних, так і грошових вимірах, залучаючи серйозні інвестиції. Причому їх впровадження триває по наростаючій – від 2 мільйонів 204 тисяч у 2013 році до 23 мільйонів 800 тисяч гривень у 2016 році. Всього сума інвестицій за 5 останніх років становить понад 60 мільйонів гривень. Ці кошти вкладені і вкладаються у будівництво, ремонти, модернізацію. Щодо оборотів виробництва, то якщо у 2014 році вони становили 44,9 мільйонів гривень, то за результатами  2017 року складатимуть майже 127 мільйонів гривень.  Прибуток підприємства за 2017-й рік очікується на рівні 8.6 мільйона гривень.
У перспективі плануємо розширювати виробництво, на базі виноградівського підприємства. Сьогодні триває робота по розширенню виробничої бази на території виноградівських промислових площ на 2 тисячі квадратних метрів. Це дасть можливість перенести частину потужностей у Виноградів для виконання замовлень фірми «Steррdесkеn». А цех у місті Іршава повністю зосередиться на замовленнях «ІКЕА». Під зростаючу кількість замовлень, відбувається нарощування виробничих потужностей. А це, в свою чергу, вимагає збільшувати чисельність працівників. – говорить фінансовий директор Юхим Розентал.
«Сандерс-Виноградів» неминуче розвивається по наростаючій і приречений бути успішним.
Василь Горват