Стан здоров’я дітей викликає занепокоєння


Батьки школярів б’ють на сполох – шийний та грудний остеохондрози йдуть у наступ. Захворюваність захоплює велику кількість працездатних людей, а за останні кілька років нерідко вражає навіть дітей шкільного та дошкільного віку. Це викликає занепокоєння і, одночасно, зацікавленість у переважної більшості батьків. Обговорити дану проблему ми вирішили у нашому інтерв’ю з досвідченим фахівцем із 47-річним стажем медичної практики, лікарем-травматологом Юрієм СІГЕТІ:
 – Юрію Степановичу, будь ласка, охарактеризуйте нам цю хворобу?
– Остеохондроз – це серйозне захворювання кісткової системи людини, пов’язане зі зміною складу і форми хряща в суглобі. Найбільш часто турбують зміни в хребті. Хребетний стовп людини – це орган, який утримує наше тіло у вертикальному положенні, є основою всього тіла, єдине ціле, від першого шийного хребця до останнього куприкового. Він відповідає за захист спинних нервів, виробництва клітин крові і зберігання корисних мінералів. Якщо ж на його частину впливають несприятливі фактори, то, ясна річ, хворий він весь.
– Які причини захворювання?
– Причинами розвитку остеохондрозу шийного та поперекового відділу у дітей можуть бути: травми різного ступеня важкості, генетична схильність, часті інфекційні захворювання. Багато чого залежить й від того, в яких умовах живе дитина і який спосіб життя веде – зниження рухової активності, що є необхідною умовою нормального розвитку кісток і суглобів у дітей, також є сприяючим фактором для появи цієї хвороби. Однак, у деяких випадках остеохондроз може розвинутися і через надмірні фізичні навантаження, особливо, якщо підліток професійно займається спортом. Однією із причин розвитку остеохондрозу та сколіозу є плоскостопість, тому слід користуватися ортопедичним взуттям.
Так склалося, що сучасне сьогодення дуже відрізняється від минулих років. Наприклад, неправильне харчування з низьким вмістом корисних вітамінів і мінералів можна назвати найбільш ймовірною причиною розвитку остеохондрозу. У тих дітей, які проживають у сільських місцевостях, занадто менше проблем, тому що споживають більш екологічночисті продукти. Але, важливою складовою є і те, що їсть майбутня мама, так як хребет дитини формується на перших місяцях вагітності. Якщо ж вона зловживає кавою, алкоголем чи сигаретами –  це викликає збільшення ризику захворюваності. При таких умовах дитині важче буде пристосовуватися до навколишнього середовища.
– Юрію Степановичу, будь ласка, скажіть, як можна попередити це захворювання?
– Важливим фактором є догляд за дитиною. Якщо батьки звертатимуть максимум уваги на розвиток своєї дитини, то в більшості випадків його можна уникнути. Немовлята з першого дня народження повинні рухатися вільно, постійно треба проводити з ними гімнастику та масажі. Рухливість – це запорука здоров’я та успіху дитини у майбутньому, а також від цього залежить й розумова здатність. У той же час дитячий хребет є досить крихкою структурою, на яку можуть впливати будь-які несприятливі фактори. Наприклад, маленька дитина дуже розумна, і її організм сам себе стабілізує та лікує. Вона відчуває, що їй можна, а що ні. Категорично заборонено змушувати маленьких сидіти чи ходити, якщо вони самі це не роблять. Адже раннє фізичне навантаження може зашкодити здоров’ю вашої крихітки.
Ще однією причиною остеохондрозу у дітей є користування ходунками у ранньому віці (орієнтовно 8-9 місяців). Медицина категорично забороняє, тому що для дитини це важке випробування, за короткий час вона втомлюється і хребет починає викривлятися. Ними можна користуватися по 10 хвилин три раз на день, якщо дитина вже міцно стоїть на ногах. В іншому випадку це може призвести не тільки до сколіозу, але і зміни рівня кровопостачання тканин хребта і стати причиною розвитку дегенерації. Доказано, що користування ходунками спричиняє набагато більше шкоди, ніж користі. Чим довше немовля повзає, тим міцнішими  стають м’язи спини.
Друге суттєве питання стосується дітей старшого віку (1,5-2 роки). Дуже важливо під час прогулянок аби дитина ходила пішки, а не сиділа постійно у візочку. Чим більше вона рухається, тим міцнішими будуть кістки, стійкішим стане імунітет до негативного впливу навколишнього середовища, покращиться процес травлення.
Так само стосується це і підлітків. Дітей старшого віку батьки повинні залучати до неважкої роботи, наприклад, по господарству, щоб їх організм поступово звикав до фізичного навантаження. Також необхідно займатися фізкультурою.
– Що робити, якщо хвороба вже наступила?
Якщо дитина скаржиться на болі у спині, то захворювання запущено, це вже є проблемою. Своєчасно треба звернутися до лікаря за консультацією. Для дітей дошкільного та шкільного віку я раджу займатися плаванням, воно є ефективним способом, надзвичайно укріплює хребет, також підходить аеробіка та гімнастика. Ми стараємося призначати фізпроцедури, масажі, парафін, електрофорез. Категорично відмовляємося лікувати хімічними засобами, медикаментозними препаратами, використовуємо їх лише в складних випадках.
– Насамкінець, чи хочете щось порадити батькам?
– Я наголошую всім: рух – це життя. Якщо хочете, щоб ваші діти виростали здоровими та щасливими, щоб у майбутньому не стикалися з такими захворюваннями, не шкодуйте час. Приділяйте їм найбільше уваги. Вони – наше майбутнє і  цього  заслуговують.
Ріта МЕЗЕЙ