Здай кров – врятуй життя

Щодня у всьому світі виникає гостра потреба в крові через травми, опіки, складні пологи, онкозахворювання, операції. Кожен третій житель Землі хоча б раз у житті потребує переливання крові. Існують окремі категорії людей, які не можуть обійтися без донорської крові. Бути донором – дуже благородна і милосердна справа. Адже саме слово донор означає – дарувати. А вони справді нерідко своєю небайдужістю до долі інших дарують життя людям.
У відділенні переливання крові Виноградівської райлікарні, де завідувачка Людмила Ваш, працює семеро фахівців, зокрема, лікар-лаборат Емма Терек, старша медсестра Тетяна Любка, операційна медсестра Оксана Кобрин, медсестра Єва Свищо, середній лаборант Оксана Якоб, медреєстратор Анжела Бендас та молодша медсестра Олеся Сабов. За словами Людмили Миколаївни, у них завжди є робота, планові показники виконуються майже стовідсотково і донорською кров’ю забезпечені на 90-95%, хоча населення не так активно йде здавати кров, як раніше. Переважно вони приходять, коли хтось із родичів чи близьких захворіє. Пригадує, що багато бажаючих було, коли почалося АТО. І, що цікаво, – це були і молоді, і старшого віку, які хотіли здати кров для вояків. Вона каже, що свідомі люди завжди є, які в будь-який час готові поділитися своєю кров’ю з іншими.
Бути донором може особа, яка досягла 18-річного віку, важить не менше 50 кг, не має проблем зі здоров’ям та протипоказань. Спочатку збирається анамнез, донор ознайомлюється з показаннями і протипоказаннями стосовно донорства, дає відповідну підписку, за яку несе відповідальність. Якщо він приховав інформацію про захворювання, то в результаті ці інфекції все одно виявляться. Людмила Миколаївна каже: «Наші хворі можуть бути впевнені, що ми їх нічим не заразимо. Тому що вся кров повністю обстежується централізовано на базі обласної станції на гепатит Б і С, сифіліс і ВІЛ-СНІД. Лише після цього медик може її компоненти взяти на переливання. Разом із тим, плазма, яку ми заготовили, відправляється на карантинізацію на півроку. Тож, якщо якесь захворювання виявиться, людина від донорства відсторонюється, а плазма знищується».
Раніше перша резус мінус кров вважалася універсальною, та, позаяк наша наука пішла вперед, зараз пацієнтам переливається лише одногрупна кров. Бо кожна група має підгрупи і можуть викликати реакції. На даний час цільна кров, яка відбирається у пластикову тару, не переливається. Її розділяють на компоненти – еритромасу та плазму і лише у такому вигляді вона йде на переливання.
Перед візитом до відділення людині треба обов’язково поснідати. Процедура триває близько півгодини і, крім благодійної мети, забезпечує донора двома вихідними (у день здачі та будь-який інший день протягом року), коштами у сумі 20 грн. на обід у їдальні, а медики запропонують горнятко солодкого чаю. Робити таку благородну справу можна 5-6 разів на рік, тобто, має пройти 56 днів після кровоздачі. За статистикою люди, які здають кров, живуть на п’ять років довше, адже після цієї процедури відбувається фізіологічний процес і всі кров’яні тільця оновлюються, тому й організм омолоджується. А ще вони більш стійкі до кровотеч та різних травм, бо в них крововтрата не буде настільки важка, як в того, хто ніколи кров не здавав.
Наразі у районі нараховується 129 почесних донорів України, серед них, зокрема, Є. М. Парпієва, О. М. Біров, В. С. Розбора, В. Ю. Перун, М. Й. Церцвадзе, П. Д. Вінце, О. І. Прокопець, О. В. Мотрунич, Е. А. Боровська, Є. З. Надворна, П. П. Прокошев, М. Ф. Болог, М. М. Дудаш, В. О. Хома, Й. Ф. Сокол та багато інших, серед котрих є чимало медиків. Це звання присвоюється людині, яка здала кров безкоштовно 40 разів у середній разовій дозі 450 мілілітрів. Це в загальному становить 18, 5 літрів. Був на Виноградівщині і єдиний «Заслужений донор України» – нині покійний королівчанин Микола Решетар, який працював на залізниці і свого часу здав кров більше сто разів. Мають у відділенні картотеку ургентних донорів, яких викликають при невідкладних ситуаціях.
Приємною несподіванкою для колективу відділення стала нагорода до Дня медика – подяка від обласної станції переливання крові за високий професіоналізм та вагомий внесок у розвиток служби крові області завідувачці Людмилі Ваш та всім її колегам. Вітаємо їх із заслуженою нагородою, адже робота, яку вони виконують, щоденно рятує життя нашим землякам. Також принагідно звертаємося до всіх краян не бути байдужими, бо, здавши хоч раз кров, ви врятуєте чиєсь життя.
Любов ТОКАЧ