icon clock01.06.2017
icon eye67
Фото Цікаве

Подбайте про захист своїх виноградників та персикових дерев

Минулого року більшість виноградників потерпіли від оїдіуму, майже всі виноградні ягоди були знищені. Тільки ті господарі, які вчасно обприскували виноград, зберегли свій урожай. Для боротьби з оїдіумом є багато препаратів, але найкращим засобом усе-таки є колоїдна сірка. Причому важливо дотримуватися технології, яку я розповім.
Для цього потрібні мідний купорос («синій камінь») і колоїдна сірка. Перше обприскування слід робити на голий кущ, поки ще не розпустилися бруньки, 3-процентним мідним купоросом. Раз у три роки вартує обробити виноградник  препаратами «Б-30» або «Дноком», щоб позбутися всіх шкідників і хвороб. Коли ж бруньки винограду розпускаються й пішли в ріст перші пагони, треба провести обробку «Хорусом», «Квадрісом», або обприскування 1-процентним розчином бургундської (або бордоської) суміші. Готується вона так (з розрахунку на 10 літрів розчину): 100 грамів мідного купоросу висипати в одне відро, в друге – 100 грамів кальцинованої соди. Підготувати заздалегідь 2 літри кип’ятку і 1 л залити в мідний купорос, а 2-ий – у кальциновану соду. Ретельно розмішати, щоб не було крупинок. Потім тоненьким струменем вливати розчин мідного купоросу до розчину кальцинованої соди. Відтак 0,5 л знежиреного молока (яке доти має постояти в холодильнику, аби можна було зняти з нього вершки) додати до підготовленого розчину (купоросу й соди), всипати 1 столову ложку колоїдної сірки. Все ретельно розмішати й довести готовий засіб до 10-ти літрів, додавши води до потрібної позначки на відрі. Обприскування проводити відразу ж після приготування суміші. Для чого в ньому молоко? Завдяки йому рідина добре прилипає до винограду, розчин не змиється дощем, а плівка оберігатиме від спор грибків, які заносяться вітром. Обприскування можна також проводити препаратами «Чемпіон», «Чарівник», «Браво-500» тощо.
Відразу після цвітіння винограду потрібно зробити такий самий розчин, тільки 1,5-процентний, тобто, по 150 грамів мідного купоросу і стільки ж кальцинованої соди. А коли виноград стане такий, як зелений горошок, тоді обробити його втретє (розчин зробити 1,5-процентним і додати до нього колоїдну сірку).
Якщо ж дощитиме, або ж у спеку, то знову потрібно зробити такий самий розчин і обробити самі грона. Вартує також обчистити виноградник від зайвого листя, аби виноград «дихав». До речі, коли ви обприскуватимете виноградник, водночас тим самим розчином потрібно обробляти й помідори. Тільки коли вони вже почнуть дозрівати, їх тоді обприскуйте 0,75-процентним розчином кальцинованої соди, до якого додати трохи сірки.
Не можу принагідно не згадати про таку проблему, як кучерявість листя персикових дерев. Якби такий випадок зустрівся, приміром, у Голландії, то в такого фермера відібрали б ліцензію і йому ще й довелося б сплатити величезний штраф. Тому, аби запобігти такій хворобі, як кучерявість листя, восени, коли 75 % листя дерева опаде, тоді їх потрібно обприскати 3-процентним розчином залізного купоросу з додаванням молока. А ранньою весною на голі бруньки (а не безпосередньо на гілки) – 3-процентним розчином мідного купоросу (теж із молоком). Обрізку робіть на час розпускання рожевих бруньок. Причому позбутися потрібно 80% гілок. А відразу після цвітіння персикове дерево треба обробити «Хорусом», «Скором» або «Браво-500» (по гілочкам). Якщо ж минулого року на дереві була тля, то до розчину слід також додати будь-який інсектицид. Якщо ж у сусідів є кучерявість листя, то вітер, ймовірно, занесе спори й до вас. Тож, коли хвороба вразить і ваше дерево, кучеряве листя слід зірвати і знищити (або закопати на 50 см углиб, або кинути в компост). До речі, на кожен плід має бути 12-14 листочків (зайві плоди слід зірвати, тоді ті, які залишаться, будуть більшими і смачнішими). Ця сама порада стосується  й винограду. Коли виноградні ягідки стануть завбільшки з горошок, треба зірвати зайві грона, аби зменшити навантаження на кущ. Користуючись моїми порадами, ви матимете хороший врожай своїх персикових дерев.  
Борис БІЛОУС,
вчений агроном