Вірусний гепатит «А» (хвороба Боткіна) – гостра інфекційна хвороба, що спричиняється вірусним гепатитом «А», переважно з фекально-оральним зараженням, характеризується наявністю початкового періоду з переважним ураженням печінки, порушенням обміну речовин, жовтяницею.
Єдине джерело інфекції – хвора людина. Найбільша заразність в перші 1-2 дні захворювання і тримається до 10-14 днів хвороби. Часто джерелом інфекції є хворі на безжовтяничну та інапарантну форми вірусного гепатиту «А», число яких може значно перевищувати кількість хворих на маніфестну (клінічно виражену) форму. Тому дуже важливі профілактичні заходи у період зростання захворюваності гепатитом «А».
Основний механізм зараження реалізується водним, харчовим або контактно-побутовим шляхом. Часті групові захворювання в дошкільних закладах та школах.
Сприйнятливість людей до вірусу гепатиту «А» – 100%. Це дуже високий показник. Література переконує, що внаслідок інтенсивного поширення хвороби більшість людей встигають перехворіти на жовтяничну чи безжовтяничну форму хвороби ще до 14 років!
За віковою структурою захворюваність гепатитом «А» близький до дитячих інфекційних хвороб, а на долю дорослих припадає всього 10-20% усіх вірусів гепатитом «А».
Це дуже поширена інфекція і рівень захворюваності прямо залежний від стану санітарної культури та комунального благоустрою. Імунітет стійкий. У більшості випадків хвороба починається гостро, подібно до грипу чи інших респіраторних хвороб, або гастриту чи харчового отруєння.
Пік захворюваності традиційно припадає на осінь. Це пов’язано зі збором урожаю та активною торгівлею на ринках. Людина може заразитися через немиті овочі- фрукти, некип’ячені молоко та воду.
Гепатит «А» ще називають «хворобою брудних рук». Тобто, якщо хворий торкнеться руками яблука, а потім здорова людина, погано помивши, з’їсть такий фрукт, вона неодмінно заразиться. Вірус проникає у кров’яне русло епітелію ротової порожнини, а звідти – у печінку. Тому всі овочі та фрукти з ринку слід не просто добре мити, а й обдавати окропом.
Загалом інкубаційний період хвороби може тривати від двох до шести тижнів. Людина в цей період може не мати зовнішніх проявів, але при тому заражати інших. А коли настає жовтянична форма, вона вже майже не заразна.
Інфікована людина може відчувати слабкість, втрату апетиту, нудоту, лихоманку, інтоксикацію. Вірус пошкоджує гепатоцити, спричиняючи запальні процеси в печінці, збільшення печінки і селезінки. Найпершими симптомами, які може помітити людина, є потемніння сечі, пожовтіння склер очей та знебарвлення калу. Гепатит «А» діагностують за аналізом крові, коли фіксують зростання ферменту печінки.
Гепатит «А» має найлегший перебіг з усіх гепатитів, він не переходить у хронічну форму і не викликає важких уражень печінки (як, наприклад, гепатити В та С). А після хвороби в організмі виробляються антитіла, що забезпечують довічний імунітет.
Лікування жовтяниці передбачає вживання сорбентів та рясне пиття (лужні мінеральні води, жовчогінні чаї, морси), як правило в стаціонарних умовах, уникнути зараження можливо лише завдяки виконанню гігієнічних правил: кип’ятити воду і молоко, не пити з джерел, з колодязів, мити руки після кожного візиту до туалету і перед кожним прийомом їжі. У колективах бажано мати особистий посуд.
Самолікування чи непрофесійність у веденні хворих можуть призвести до погіршення здоров’я, ускладнень, хронізації захворювання.
Всі підозри на гепатит «А» підлягають госпіталізації в інфекційне відділення, а контактні особи – нагляд сімейних лікарів, педіатрів та інфекціоністів.
Магдалина Ромачевська,
завідувачка інфекційним відділенням Виноградівської райлікарні