Тема бродячих собак у Виноградові не нова. Наче дикі хижаки, вони згуртовуються в стаю і блукають вулицями міста, створюючи небезпеку для перехожих. Найбільш полюбляють мешкати у спальних мікрорайонах, де поодинокі жителі час від часу їх підгодовують. Цю, вкрай болючу і актуальну на часі проблему, часто порушують наші читачі, не рідко нарікаючи на місцеву владу, котра, начебто не приймає жодних мір, аби убезпечити їх від чотирилапих. Найчастіше чуємо відгуки від мешканців мікрорайону вул. Корятовича. Тож не випадково звернулися з цим питанням до депутата міської ради Святослава Гала, котрий нещодавно порушив питання бродячих псів на сесії міської ради і має в цьому напрямку вже певні напрацювання.
– Кілька років тому я почав звертати увагу на збільшення популяції бездомних тварин, котрі загрожували здоров’ю та життю мешканців Виноградова. Звертаючись до міського голови та депутатів нашого округу, отримував відповіді, що «законом заборонено вилов собак задля зменшення їх чисельності не гуманними методами». Найкращий варіант – створення притулку для собак, але для цього потрібні кошти на будівлю, для подальшого обслуговування, а також ліцензії на стерилізаційні медпрепарати. Більш прискіпливо зосередив свою увагу на цій темі тепер, коли мене обрали депутатом. Так, ми вже розробили програму поводження з безпритульними тваринами та регулювання їх чисельності у місті, – розповідає Святослав Михайлович. – Тут варто перш за все зазначити, звідки беруться безпритульні пси. Згідно закону, це – загублені, покинуті, залишені без опіки бродячі тварини. Дійсно, часто так буває, що батьки купують для дітей ніби породистого чотирилапого друга, та коли тваринка підростає і з’ясовується обман, розчаровуються та виганяють таку собаку із дому. Не рідко це – напівпородисті пси бійцівських порід, котрі наводять жах на перехожих. Тож найперше нам треба зменшити їх популяцію шляхом стерилізації. У пошуках шляхів вирішення, ми вийшли на благодійний фонд «Чотири лапи». Наступного року вони включають наше місто у свій рейд і наразі ведуться перемовини щодо підписання меморандуму до співпраці. Вони проводитимуть вилов та стерилізацію бродячих собак та щеплення від сказу і небезпечних для життя людини інфекційних хвороб. Таким чином ми не зменшимо чисельність бродячих псів, проте контролюватимемо їх зростання. Бо якщо вони перестануть розмножуватися, то й поступово зникнуть із наших вулиць. Ще одним негативним фактором є те, що літні одинокі люди підгодовують бездомних тварин у спальних мікрорайонах міста. Я сам був свідком того, як одна жінка прямо із вікна другого поверху своєї квартири кидала стаї собак курячі лапки прямо на тротуар, де ходять люди. Варто розуміти, що голодні тварини є агресивними, а, отже – небезпечними. Стрибаючи за їжею, вони можуть нашкодити перехожим. Я теж люблю тварин. Проте, тут є одне «але»: законом тварини захищені від людей, та, на жаль, люди не захищені від них. Випадки укусів собаками людей є непоодинокими. Лише за 2015 рік статистично їх зареєстровано майже 3 сотні. Проте не всі випадки фіксуються, бо не завжди люди звертаються до медиків, а самі оброблять неглибоку рану…
Наголосив депутат і на правилах утримання домашніх тварин, що є вкрай відповідальною місією, зазначивши: «Дуже часто ми бачимо, як собак бійцівських порід без намордника, а часто і без повідка, вигулюють діти, там, де неподалік грається малеча. Це – наша ж безвідповідальність. Бо ж законом чітко визначено, що супроводжувати домашню тварину може особа, яка досягла 14-річного віку, а також господар зобов’язаний забезпечити наявність намордника та повідка. Якщо ми хочемо йти в Європу, маємо дотримуватися певних норм та правил. Перш за все ми маємо полюбити самі себе і з повагою ставитися до оточуючих, не наражати їх на небезпеку».
Наталія ШАРКАДІ