icon clock02.06.2024
icon eye114
Культура Фото

З нагоди 85-річчя Івана Бровді

31 травня в Ужгороді у Закарпатському обласному художньому музей ім. Й. Бокшая відбулося урочисте відкриття художньої виставки “Мистецький діалог” відомих митців – подружжя Івана та Лариси Бровді. Присвятили її ювілейному Дню народження Народного художника України – Івана Бровді.

2 червня 85-річчя від дня народження, заслуженого скульптора України, Почесного громадянином Мукачева, лауреата міської мистецької премії ім. О. Духновича, народного художника України, Івана Васильовича Бровді (1939 – 2023 рр).
Народився 2 червня 1939 р. в с. Онок Виноградівського району. У рідному селі закінчив семирічку, потім у сусідніх Великих Ком’ятах одержав атестат зрілості. Ще в початкових класах у Івана проявився хист вирізати з каолінових глин, якими багата околиця Онока, фігурки звірів, птахів, людей. Вчителі хвалили доробки юнака і радили матері віддати сина на навчання в Ужгород.
У 1956 році вступив в Ужгородське училище прикладного мистецтва. Спочатку Іван Бровді брався за все, та найбільших успіхів він досяг у декоративно-монументальній скульптурі та станковому живописі. Його композиції, вирізані з дерева, на виставках кращих студентських робіт викликали схвальні відгуки педагогів Ф. Манайла, В. Свиди, П Балли, М. Поповича, А. Шепи, К. Лозового, І. Гарапка, М. Медвецького. І. Бровді навчався в Училищі прикладного мистецтва в Ужгороді в період 1956-1961рр. З 1968 року Іван Бровді – Член Національної Спілки художників України.
У 1997 році Івану Бровді присуджують звання Заслуженого художника України. У 1998 він Лауреат премії ім. Адальберта. Ерделі та Йосипа. Бокшая. У 1970 — Заслужений учитель України, у 1971 році нагороджений бронзовою медаллю Виставки досягнень народного господарства СРСР, у 1972 році — Лауреат обласної комсомольської премії ім. Д. Вакарова З 2008 року — Народний художник України.
Від того часу створив значну кількість монументальних робіт, бронзових та дерев’яних рельєфів для площ і будівель на Закарпатті. Багато з них стосується тем русинської історії та культури, в тому числі алегорична робота «Син і вир» (1978) біля Синевирського озера на Верховині; «Зодчий» (1980) для Закарпатського етнографічного музею під відкритим небом в Ужгороді; серія чотирьох барельєфів «Історія Мукачева» (1986), у дворі школи мистецтва; дерев’яний рельєфний портрет Августина Волошина (1998); і монументальна бронзова композиція – статуї слов’янських вчителів Кирила й Мефодія (1999), яка прикрашає головну площу Мукачева.
У м. Виноградів в день храмового свята Богородиці 28 cерпня 2003 біля адмінбудинку влади було відкрито пам’ятник Ангелу-Охоронцю.​ В одній руці бронзового Ангела – лаврова гілка – символ доброти, миру і злагоди , а в другій – герб Виноградова.
У 2012 І. Бровді — Лауреат обласної премії імені Й. Бокшая та А. Ерделі за скульптурну композицію «1998. Рік біди і випробування» Рік біди і випробування»
 
Він є автором унікальної пам’ятки рома – двірника у м. Мукачево (2015р.) Скульптура дійсно унікальна ,подібних немає не тільки в Закарпатті та Україні, а й у Євпропі.
Персональною виставкою живопису с Івана Бровді в серпні 2023 року відкрилася виставкова зала «Імпасто»( картинна галерея).
У 2018 році Івану Бровді було присвоєно звання “Почесний громадянин Мукачева”
Своїм мистецтвом усе життя він служив рідній землі та народу, тішився тим, що його творіння радують людей сьогодні і сподівався, що приноситимуть душевну насолоду і майбутнім поколінням.
Твори Івана Бровді зберігаються в українських музеях, його скульптур найбільше на Закарпатті, у місті Мукачево, де жив та творив художник. Також роботи Бровді зберігаються в приватних колекціях у Ізраїлі, США, Канаді, Німеччині, Італії, Австрії, Словаччині, Польші, Австралії та росії.
Помер відомий закарпатський митець, народний художник та скульптор Іван Бровді на 84 році життя 2 березня 2023 року.
На честь видатного скульптора і художника Івана Бровді у центрі Мукачева створили мурал. На муралі зображений Іван Бровді з мольбертами в руках та своїм домашнім улюбленцем. Ініціатором та автором мураху став місцевий художник Тиберій Йонаш. Стінопис створили на стіні будинку на розі вулиць Кафедральна та Ярослава Мудрого
Окрім колег-митців та поціновувачів творчості талановитого подружжя, на виставці були присутні і військові волонтери. Адже доньки Народного художника Тамара та Каролина Бровді оголосили під час вистави збір для славнозвісної 128-ої  ОГШб. Благодійні пожертви в сумі 6170 грн Голові правління ГО “Волонтери Закарпаття” Власта Рейпаші.
Виставка триває до 15 червня. Вхід вільний. Тому всі поціновувачі творчості відомого подружжя Бровді мають змогу зайти і насолодитися мистецтвом, котре приречене жити у віках.