«МИ Є І МИ РАЗОМ» ЦЕНТРАЛЬНА ПУБЛІЧНА БІБЛІОТЕКА СТАЛА МАЙДАНЧИКОМ ДЛЯ СПІЛКУВАННЯ І ДОПОМОГИ ВПО

У Виноградові підбито підсумки наймасштабнішого проекту, покликаного допомогти людям, змушеним покинути рідні домівки через військову агресію проти України. Про масштабність свідчить величезна кількість напрямків та сфер, у яких відбулася успішна робота з внутрішньо переміщеними особами. Мова йде і про вивчення місцевих народних традицій, опанування англійської мови, удосконалення знань з української мови, опанування навинками домедичної допомоги, залучення до волонтерської роботи, пошуку роботи, самореалізації в умовах що склалися…

Реалізація проекту відбувалася на базі Виноградівської центральної публічної бібліотеки. Його гасло – «Ми є і ми разом» і його реалізовують ГО «Відокремлений підрозділ Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги у місті Виноградів», КЗ «Виноградівська публічна бібліотека» Виноградівської міської ради та Виноградівська районна філія Закарпатського обласного центру зайнятості. Проєкт здійснюється в рамках реалізації проєкту «Закарпаття. Спільно: посилення потенціалу ОГС для відповіді на гуманітарну кризу» та адмініструється БФ «Центр громадських ініціатив». Координатор проєкту – Катерина Вашкеба, керівник – Мар’яна Марушка, бухгалтер – Ольга Поличко.

КОЛЯДКИ, ПАСХАЛЬНІ КОМПОЗИЦІЇ І СОЛОДОЩІ ВІД ПАНІ НАДІЇ

Початок проєкту припав саме на Різдвяно-новорчні свята, тому і діти й дорослі були залучені до колядування, до численних святкувань, які отримали незабутні враження від знайомства з яскравими національними традиціями. Адже більшість учасників приїхали на Виноградіщину з східних областей та Київщини, зокрема з Одеси, Миколаєва, Харкова, Бучі… Особливо вдячними учасниками були діти. За словами координаторки Катерини Вашкеби інколи в бібліотеку проходило до 80 діток щоб долучитися до святкувань до подій, які відбувалися для них упродовж зимових місяців та березня. Заходів було багато, в середньому двічі на тиждень. Зокрема, в рамках проєкту «Ми є і ми разом», для дітей було проведено ситуаційну гру «З героями казок по сторінках Конвенції» в рамках програми «Вундеркінд». Основна мета заходу: навчити дітей самостійно працювати з текстом Конвенції про права дитини. Зустріч завершилася майстер-класом «Пасхальна композиція» та пригощанням від місцевої волонтерки п. Надії. До речі, численні заходи, які проводилися з дітьми за підтримки виноградівки Надії Зевдій, яка кожного разу приносила на майстер-класи і зустрічі солодощі та інші дарунки для дітей. «Я не волонтерка, – каже при цьому пані Надія, я просто люблю дітей і хочу, щоб вони відчували свято».

До реалізації проекту долучилася й бібліотека-філія вулиці Першотравнева Для малих модниць 22 березня на базі бібліотеки було проведено захоплюючий майстер-клас з виготовлення кольє з бісеру в етностилі. Використовуючи бісер різних кольорів і розмірів, експериментуючи з видом і формою намистин, діти домоглися прекрасних результатів. Учасники майстер-класу отримали не лише нові знання та навички при роботі з бісером, але й позитивні емоції від кінцевого результату – кольє.

Все це сприяло створенню творчого, культурно-дозвілєвого простору для соціальної згуртованості між дітьми та підлітками з числа ВПО та місцевих діток віком від 6 до 13 років.

Частина дітей захотіла відвідувати заняття з вивчення англійської мови і юні слухачі були надзвичайно задоволені саме довільною, «нешкільною» формою занять. Волонтерка з Дніпра Катерина Перинець у розважальній формі ділиться своїми знаннями з дітьми використовуючи інноваційні методи вивчення англійської мови.

СЕРЕД ПОТРЕБ ВПО – СПІЛКУВАТИСЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ

Серед ВПО зі східних областей виявилося чимало бажаючих вдосконалюватися у користуванні українською мовою. З цією метою у Виноградівській центральній публічній бібліотеці, впроваджено безкоштовні розмовні курси з вивчення української мови. 8 січня для гостей з Одеси, Миколаєва, Харкова, Бучі, які проживають у Виноградівській ТГ та зацікавлених місцевих жителів, проведено перше організаційне заняття в ході якого було визначено основні напрями та завдання, рівень володіння українською мовою. Викладачем курсів є вчитель-методист української мови та літератури Надія Осадча. Одним з пам’ятних уроків стала презентація «Мистецька спадщина Шевченка». «Тараса Шевченка знають у світі в основному як митця слова. Однак, варто більше розповідати і про його художню творчість, адже його поезія і живопис – тісно пов’язані між собою», – зауважила сказала пані Надія.

З метою надання базових навичок надання першої домедичної допомоги в умовах війни ГО «Відокремлений підрозділ Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги у м. Виноградів» у читальній залі центральної публічної бібліотеки для місцевих та внутрішньо переміщених осіб провели два заняття курсів домедичної допомоги. Своїми знаннями та практичними вправами з тактичної медицини поділився тренер – начальник швидкої медичної допомоги, лікар Сербін Леонід Вікторович.

На занятті учасники дізналися про ознаки кровотечі та кровоспинні засоби, джгути та важливі принципи роботи з ними, основи зовнішнього масажу серця та методи зупинки немасивних кровотеч. Зазначена програма курсу увібрала ключові моменти порятунку життя цивільних людей до прибуття швидкої допомоги. По завершенню тренінгу відбулись практичні заняття, де кожен учасник зміг самостійно виконати ту чи іншу лікувальну маніпуляцію, а також отримати відповіді на запитання від спеціаліста.

ЯК ДОПОМОГТИ СОБІ Й ІНШИМ

Для тих, хто опинився і намагається оселитися в нових умовах актуальними є пошук відповідей на запитання «На що жити?» та «Що робити далі?». Більшість напрямків проєкту покликані знайти відповідь на ці та інші запитання. Психологічна, медична допомога молоді і дорослим з числа внутрішньо переміщених осіб, допомога їм у працевлаштуванні, пошук роботи під час війни для їх швидкої соціалізації у громаді шляхом проведення численних тренінгів, випуску буклетів. Їх назви промовисті: «Гранти на бізнес», «Як і де отримати безповоротну фінансову допомогу на підприємництво?»

Мабуть, одним з найціннішим напрямків проекту стало створення інформаційної сторінки працівниками центральної публічної бібліотеки «Центр інформаційної підтримки ВПО м. Виноградів» у соціальній мережі фейсбук. Сторінка систематично поповнюється новою, актуальною інформацією, яка необхідна для ВПО (про можливість поселення, купівлі будинків, сайти з пошуку рідних, отримання грантової допомоги від вітчизняних та міжнародних фондів, волонтерських центрів, безоплатної правової, медичної, психологічної і соціальної допомоги, електронні послуги інтернет- центрів, інформація органів влади різних рівнів).

У рамках проєкту ВПО, місцеві жителі та група «Кікімори. Виноградів» змогли долучитися до волонтерської діяльності. У спеціально облаштованій кімнаті можна постійно користуватися безкоштовною послугою, щоб пошити чи відремонтувати одяг, шити балаклави, прапори, зшивати маскувальні костюми для військовослужбовців, в’язати шапки, шкарпетки, маскувальні сітки. За сприяння організаторів проекту було придбано сучасну швейну машинку, яка значно розширила можливості для волонтерської допомоги.

На базі центральної публічної бібліотеки у рамках проєкту проведено два тренінги з працевлаштування для внутрішньо переміщених осіб і місцевих жителів. Тренер-фахівець з профорієнтації Виноградівського управління Берегівської філії Закарпатського ОЦЗ Наталія Гук. Тема тренінгу «Стратегія і тактика пошуку роботи під час війни» та Успішне працевлаштування та конкурентоспроможність на ринку праці». Відрадно, що саме вони є партнерами ГО у реалізації грантового проєкту. Пані Наталія розповіла про зміни правил прийняття на роботу працівників на час воєнного стану та які документи для цього потрібні, ознайомила з актуальними вакансіями у Виноградівській ТГ, електронні сервери, навчальні центри. По завершенню п. Наталія надала відповіді на непрості запитання учасників тренінгу.

На базі Виноградівської центральної публічної бібліотеки також проведено 2 тренінги «Я серед людей» і «Як зібрати себе під час війни та після». Психолог Лариса Мізун торкнулася теми емоцій, емоційних реакцій на різні ситуації, в тому числі й викликаних стресовими чинниками та пов’язаних із взаєминами з різними людьми. Емоційні «Монстрики почуттів» задали гарний тон на початку заняття. Серед тренінгових вправ були мозковий штурм стосовно основних труднощів у спілкуванні з батьками, однолітками, вчителями; рефлексивна вправа «Мої почуття»; визначення власного «Кола підтримки» тощо. Учасники тренінгу мали можливість коротко познайомитися з нейробіологічним механізмом виникнення соціальної тривоги; поняттям «Вікно толерантності»; сутністю зовнішніх та внутрішніх ресурсів та їх значенням при впливі стресових подій.

СТРАШНІШИМ ЗА ВИБУХИ БУЛО ЗЛОРАДСТВО КОЛАБОРАНТІВ

У рамках проєкту було створено документальні відеоролики, про долю тих українців, які пережили всі жахіття агресії і врешті опинилися на Виноградівщині. Одна з них – учителька з Харківщини Тетяна Шкиль. З кожним наступним днем вона звикала до вибухів, перестала їх лякатися, але найстрашніше, каже пані Тетяна, було дізнатися, що поряд жили ті, хто радів наступу окупантів. Шлях на Виноградівщину для неї тривав довго, вона не мало ні родичів, ні знайомих в західних областях. Врешті її новим домом став Виноградів. Героєм іншого відеоролика став член Спілки художників України Олег Омельченко з Харкова. Коли навколо почалися бомбардування, жінка була на останньому місяці вагітності. Подружжю довелося пройти важкі випробування, врешті вони опинилися у Виноградові, дитина благополучно народилася, Олег Омельченко реалізує свій талант у нашому краї.

«Хоч проєкт завершився, та все ж таки центральна публічна бібліотека, працюючи в тісному партнерстві з ГО, місцевими волонтерами, соціальними структурами продовжує бути для тимчасово переміщених осіб своєрідним майданчиком, де відбуваються різні ініціативи, наближаючись до ПЕРЕМОГИ», – зазначила координаторка проєкту, голова ГО «Відокремлений підрозділ Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги в м. Виноградів» Каталіна Вашкеба.

Василь ГОРВАТ