icon clock30.12.2020
icon eye34
Фото Цікаве

У скільки обійдеться нам новорічний стіл?

От-от настане Новий 2021-й рік. Через карантинні заходи він цього разу буде трохи незвичним. Але все одно подарунки під ялинку куплені, заплановано програму святкування, а головне – продумано сервірування святкового столу. Найспритніші господині вже заздалегідь відвідали ринки та супермаркети і підібрали необхідні продукти для головної вечері року.
За підрахунками експертів Інституту аграрної економіки, цьогоріч вартість новорічного столу для української родини з чотирьох осіб зросла на 5,3% у порівнянні з минулим і складає 1706 гривень. Для оцінювання вартості фахівцями було взято новорічне меню з традиційних страв, зокрема, салати, м’ясо, рибу, овочі, фрукти і солодощі.
Але ми зробили власні підрахунки, щоб порівняти думки експертів із власними, у скільки нашим землякам обійдеться бюджетний новорічний стіл?
Здавна найпопулярнішим салатом у нас на свята є «олів’є», який наразі не такий вже й дешевий. Якщо картопелька, морква та цибуля нам ще по кишені, то ковбаса вищого ґатунку буде найдорожчим інгредієнтом – близько сто гривень за півкіло (є також дешевша, але якість її відповідна). Звичайно, ковбасу можна замінити відвареною курячою грудкою (до 50 грн. за 500 г) – і дешево, і корисніше, як зазначають дієтологи, але це вже варіація «олів’є». Яйця цього року також виросли у ціні – 3,30 – 3, 50. А ще треба по баночці зеленого горошку і кукурудзи (до речі, інколи в магазинах є акції) та майонез. Тож на улюблену закуску доведеться витратити близько двох сотень.
Трохи дешевшим буде «оселедець під шубою». Адже одна рибка потягне близько 20 -30 грн. (філе вийде дорожче), картопля, морква, цибуля і буряк також гривень 20, майонез – 15 грн. і так само яйця.
Для нарізки можна придбати трохи сирокопченої ковбаси «салямі» та сир, які вийдуть близько сотні. Якщо трохи вийти зі скромного бюджету, можна й баночку ікри купити ( 80 г складе 120 грн.). Також смачні і недорогі бутерброди виходять з оселедцем, шпротами і сирною намазкою. Грибів цьогоріч було багато, тож чимало господинь зробили гарні запаси, а також підготували різноманітну консервацію.
Якщо для гарячої страви свинина не по кишені (а телятину, баранину та яловичину за порадами астрологів на стіл ставити не варто), то її можна замінити більш дешевою курятиною, страви з якої виходять також дуже смачні, адже їх можна запікати, смажити та відварювати. А з картоплі приготувати бюджетний гарнір, який пасуватиме і до м’яса, і до риби (до речі, її теж полюбляють готувати господині).
Не забуваємо про фрукти. Мандарини – обов’язковий атрибут новорічного столу. Їх ціна за два кілограми – 70 гривень. Банани – 33-35 грн. за кілограм, апельсини та лимони – 45 грн., виноград – 80 грн. і вище, яблука – від 10 грн. Якщо хочете екзотичного ананасу – придбайте баночку консервованого, вийде дешевше.
Можна побалувати родину й добрими цукерками, вартість яких складе близько 150-200 гривень. Випічку можна зробити власноруч, якщо не довіряєте магазинній продукції. Хоча для такого випадку господарі не надто економлять на смаколиках.
Ну і яке ж свято без шампанського, яке, в залежності від марки і витримки, вартує від 100 грн. за пляшку і вище. Якщо ж ви полюбляєте більш міцніші напої, то це, як мінімум на п’ятсот гривень дорожче. Не варто зловживати й мінералкою та газованими напоями, а краще приготувати домашні компоти чи інші узвари, які і смачніші, і корисніші. На цьому також можна зекономити та додатково придбати щось із делікатесів.
Отож, якщо господиня економна і кмітлива, то новорічний стіл обійдеться ще дешевше, ніж підрахували фахівці. До прикладу, у нас вийшло півтори тисячі гривень. Як на мене, досить бюджетно. Адже для святкового настрою не потрібно, як кажуть, «наїстися від пуза». Найважливіше, аби за столом були рідні і близькі люди, а головне – усі здорові. Адже, переконана, що саме це побажання для кожного з нас буде найактуальнішим в прийдешньому 2021 році Білого Металевого Бика. Тож бажаємо всім щастя, миру, добра і міцного карпатського здоров’я на увесь прийдешній рік.

Любов ТОКАЧ