«Я САМА ПИШУ СВОЮ ІСТОРІЮ…»

У  кінці квітня у Виноградівській районній бібліотеці відбулася творча зустріч із внучкою відомого закарпатського художника Іштвана Кутлана – Ельвірою Дмитрівною Гудак. Цього року Ельвірі Дмитрівні виповнюється 70 років. Її знають в нашому місті, як вчителя французької мови, краєзнавця, мистецтвознавця, активну дописувачку районної газети. Після виходу на заслужений відпочинок Ельвіра Дмитрівна активно зайнялася вивченням життя та творчості закарпатських художників. На зустрічі, проведеній у ЦРБ, у формі фотомонтажу присутні мали змогу ознайомитися з життям сімей Кутланів та Гудаків. Про  життєвий і творчий шлях Е. Д. Гудак  розповіла  бібліотекар сектору угорської літератури Габріелла Меланчук, присутні переглянули відеофільм «Я сама пишу свою історію…», прозвучали «Гімн життя» Матері  Терези  Калкутської, «Так проходить наше життя» Дюли Сабова.
Ельвіра Дмитрівна охоче ділилася зі своїми спогадами, про свої дитячі захоплення, про любов до малювання, спорту, до прекрасного. Розповіла, що з дитинства дідусь,  визнаний художник Степан Кутлан, спонукав її до малювання, завдяки чому твори, виготовлені дитячими руками, продавалися на ярмарках. Бабуся Ельвіри Дмитрівни прививала їй любов до гри на фортепіано. Але доля розпорядилася інакше, після здобуття середньої освіти продовжила навчання в університеті і здобула спеціальність вчителя французької мови. Десятиліттями викладала цю мелодійну мову у загальноосвітніх школах, у філії університету, 16 років керувала роботою райметодоб’єднання вчителів французької мови, є заслуженим вчителем України. За час педагогічної діяльності приділяла багато уваги мистецтву. Бібліотекар Габріелла Меланчук коротко розповіла про видані нею брошури: «Від Фанчикова до Парижа» – про життя і творчість Степана Кутлана; «Імре Ревес і Виноградів» – про життя відомого угорського художника, що похований у Виноградові; «Мункачі і Виноградів» – про творчий шлях Міхая Мункачі; «Митці нашого краю»; «Фесті Арпад і Закарпаття»; «Різдвяні колядки і віршики». На прохання Національної академії наук України збирає матеріали, архівні документи про творчу діяльність художників нашого краю. У цій роботі великою підмогою є її приватна бібліотека, в якій нараховується більше 1500 примірників цікавих, рідкісних книг.
Привітати Ельвіру Дмитрівну прийшли давні знайомі, подруги, племінник Павло Кутлан, який, до речі, відомий закарпатський художник, Валентина Костьо, Марія Селехман, Мальвіна Савинець, директор ЦРБ Катерина Вашкеба, а також  учні міської ЗОШ №3 ім. Ж. Перені. Виступаючі побажали ювілярці доброго здоров’я, творчих успіхів та завзяття для реалізації майбутніх творчих планів.


Едіта ЗНІК

comments powered by HyperComments