На Закарпатті з візитом перебувала Верховний комісар ОБСЄ Астрід Торс

У вівторок, 30 червня, Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Астрід Торс у рамках робочого візиту на Закарпаття зустрілася із заступником голови ОДА Михайлом Рівісом.
У зустрічі також взяли участь директор департаменту освіти та науки Михайло Мотильчак, начальник управління охорони здоров’я Василь Скрип, заступник директора департаменту соціального захисту населення Ганна Морозюк, заступник начальника відділу національностей та релігій Наталія Шутанич, начальник ГУ Державної міграційної служби України в Закарпатській області Ігор Михайлишин, а також радник представництва МЗС Галина Гороховська.
Вітаючи поважну гостю у краї, Михайло Рівіс, перш за все, наголосив на особливості Закарпаття як багатонаціонального краю.  «Закарпаття унікальне в етнонаціональному та етнокультурному плані.  Історично так склалося, що тут живуть представники понад сотні національностей, кожна з яких має можливість вивчати рідну мову у школах, а найчисельніші – отримувати вищу освіту  рідною мовою, а також розвивати свою культуру – зазначив Михайло Михайлович.
Астрід Торс насамперед повідомила, що мета її візиту на Закарпаття – вивчити та проаналізувати ситуацію із добровільним об’єднанням територіальних громад:  як вплине закон на розвиток національних меншин в краї, чи не скоротиться кількість освітніх та медичних закладів після об’єднання.
Михайло Рівіс наголосив, що принципова позиція керівництва країни в питанні об’єднання громад полягає у добровільності та розширенні часових рамок. «Об’єднання громад стимулюватимуться додатковими фінансовими потоками із бюджету держави. Офіс реформ наразі проводить роз’яснення населенню всіх питань, що стосуються об’єднань – принципів, методів та переваг. Ми розуміємо, що втілення реформ не відбуватиметься раптово, але тільки таким чином зможемо врахувати всі пропозиції та побажання громад. Процес триватиме до тих пір, поки громадяни не зрозуміють, що вони зможуть керувати всіма ресурсами, коштами та використовувати їх на власний розвиток».
Михайло Мотильчак поінформував Верховного комісара про доступ і надання освітніх послуг представникам національних меншин краю. Щодо оптимізації чи розширення кількості закладів освіти в контексті адміністративної реформи, посадовець, зокрема, наголосив: «Законом передбачено, що в кожному селі — не залежно від кількості населення та учнів — повинна бути початкова школа. Чи бути в населеному пункті середній школі – вирішуватиме громада».
Цікавилася Астрід Торс і реалізацією норм Закону «Про засади державної мовної політики» — використання регіональних мов поруч з державною. Як повідомила Наталія Шутанич, органами місцевого самоврядування області, де компактно проживають представники угорської та румунської національностей, прийнято рішення щодо виконання окремих положень зазначеного Закону. Так, відповідно до рішень Берегівської міської та районної ради, Виноградівської та Ужгородської райрад та Чопської міської ради на відповідній території поширеною є угорська мова як регіональна. Разом з тим, рішення про надання статусу регіональної угорській мові прийняли 27 сільських рад Берегівського району, 9 сільських та 1 селищна рада Виноградівського району. Відповідно до рішення Тячівської районної ради у межах району поширеною є румунська мова, як регіональна. Згідно з рішеннями 1 селищної та 3 сільських рад Тячівського району та 2 сільрад Рахівського району на їх території румунська мова має статус регіональної.
Під час зустрічі обговорювалося і питання подвійного громадянства. «Офіційної статистики щодо українців, які мають також угорський чи румунський паспорт немає, — поінформував Ігор Михайлишин. Українським законодавством подвійне громадянство не передбачене».
Насамкінець Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин побажала закарпатцям та владі краю успіхів у втіленні адміністративної реформи та децентралізації, а також миру та злагоди.
Прес-служба Закарпатської ОДА

comments powered by HyperComments